Turkish | English

Altı yaşında başladığı konser kariyeri ile genç yaşta uluslararası başarılara imza atan Dr. Celil Refik Kaya 2012 yılında dünyanın en prestijli gitar konçerto yarışması olan New York Buffalo’da düzenlenen JoAnn Falletta Uluslararası gitar yarışmasında daha 20 yaşında iken yarışmanın tarihinin en genç birincisi olarak adını yazdırdı. Aynı yıl dünyanın en presteijli solo gitar yarışmalarından Guitar Foundation of America’da ödül olan ilk Türk oldu. Ödül aldığı diğer yarışmalar 2004 Forum Gitarre Wien Uluslararası Klasik Gitar Yarışması (13 yaşında), Naxos 30. Uluslararası Klasik Gitar Yarışması, 2009 Genç Virtüözler Yarışması Sofya Bulgaristan, Boston Uluslararası Gitar Yarışması, TexasUluslararası Gitar Yarışması, 13. Columbus Devlet Üniversitesi Gitar Yarışması, 2012 The Pearl and Yükselen Genç Yıldızlar Müzik Yarışması, 2012 Queens Senfoni Genç Solistler Yarışması, 2012 Louisville Üniversitesi Gitar Yarışması, 2013 Philadelphia Gitar Yarışması, 2014 Indiana Üniversitesi Gitar Yarışmaşı.

Kaya solist ve uluslararası konser artisti olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Carnegie Hall, Frick Collection Museum, Raritan River Music Festival, Washington National Gallery of Art Guitar Festival, Brevard Music Festival, Round Top Music Festival, Kleinhens Concert Hall, ve New York Guitar Seminar gibi en prestijli konser salonları, okulları ve festivallerinde solist olarak genç yaşında resitaller, konçerto performansları, oda müziği ve ustalık dersleri vermiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Buffalo Philharmonic, Virginia Symphony, Hilton Head Symphony, Brevard Symphony, Bilkent Symphony, Istanbul Philharmonic, Lake Placid Sinfonietta, New Jersey Baroque Orchestra gibi uluslararası üne sahip orkestralar ile solist olarak bir çok defa konserler vermiştir.

Kaya özellikle çağdaş gitar konçerto repertuarının tanınmasında önemli bir rol oynamıştır. Günümüzün önemli bestecilerinden Roberto Sierra’nın “folias”ın New York prömiyerini, Derwyn Holder’ın gitar konçertosunun, Leonard Handlerın Gitar Konçertosunun ve Süleyman Alnıtemizin Gitar konçertosunun dünya prömiyerini ve Leo Brouwer’ın iki gitar konçertosu “The Book of Signs”ın Türkiye prömiyerini meşhur gitarist Costas Cotsiolis ile gerçekleştirmiştir.

Kaya efsane gitarist ve besteci Jorge Morel’in eserlerini NAXOS firması için Kanada’da kaydederek, 2016 ve 2017 sezonunda gelecek album projeleri için davet edildi.

Kaya 1991 yılının Kasım ayında İstanbul’un Kadıköy semtinde dünyaya geldi. Müziğe olan büyük ilgisi dolayısıyla 1997 yılında babası Dr. Mehmet Refik Kaya ile klasik gitar çalışmaya başladı. Daha sonra gitarist Yusuf Doğan Büyüköğüt ve Raffi Arslanyan ile devam etti. 2011 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nı yüksek onur derecesi ile ve tüm konservatuarın birincisi olarak tamamlamıştır. Lisans eğitimi boyunca gitar çalışmalarını Soner Egesel ile kompozisyon derslerini Mehmet Nemutlu’dan almıştır. Ayrıca lisans programı boyunca Türk Eğitim Vakfı tarafından üstün başarı bursuna layık görülmüştür.

Kaya, New York Mannes College of Music’te master derecesini tamamladığı yıllarda uluslararası kariyerini en başarılı seviyelere çıkarmıştır. New York Mannes College of Music’te Andres Segovia’nın en başarılı ögrencilerinden Albert Valdes Blain’in öğrencisi Michael Newman ile tam burslu olarak okuyup “excellence in performance” ödülü ile bitirmiştir. Ayrıca New York yıllarında grammy ödüllü gitarist ve Juilliard Okulunun gitar hocası Sharon Isbin ile özel olarak çalışma imkanı bulup yakın dostluklar kurmuştur. Kaya University of Texas at Austin’de okulun en prestijli ödülü olan Harrington Fellowship ve ögretmen asistan olarak meşhur gitarist Adam Holzman’ın sınıfında doktoraya devam ederken Harvard’ın Early Career Musician Fellowship ödülünü alan tek gitaristtir.

Kaya kendisi hakkında yapılan gazete röportajları ve haberlerinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında sayısız radyo programı ve televizyonda canlı olarak performans göstermiştir.

 “Orkestranın dalgalanmasına karşı Celil Kaya’nın çalışındaki tertemiz kesinlik, görkemli ve güzeldi. Orada olmak büyük bir ayrıcalıktı.” - Sheila Abrams, NJArtsMaven.com

“Gitarın genç dâhisi” – J. Zenamon, Besteci

Kaya yüze yakın eseri ile aktif bir besteci olarak’ta tanınmakta. Gitar ve oda müziği eserleri Kanada’daki meşhur d’Oz publications tarafından yayınlandı. Adam Holzman için yazdığı gitar sonatı Houston, Austin, New York ve Boston gibi çeşitli şehirlerde seslendirlmiştir. Yazdığı oda müziği eserlerinden “Dicle ve Fırat” NYC guitar duo tarafından Avustralya Sydney Opera House’ta, Amerika Birleşik Devletlerinin New York eyaleti ve Güney Kore’nin çeşitli şehirlerinde seslendirilmişti. Kaya günümüzün en önemli bestecilerinden Lowell Liebermann, Roberto Sierra, Jorge Morel ve Frederic Hand gibi isimlerle yakından çalışmaktadır.

Kaya oda müziği ile olan yakınlığın yanı sıra Türk müziği enstrumanlarından ud ve rebab gibi enstrumanları ustalıkla çalmaktadır.

Ustaların geleneğini bugüne taşıyan Kaya, kendi kuşağındaki diğer gitaristlere önderlik edeceği yerini şimdiden sağlamlaştırmıştır.